Skip links
پرایس اکشن ICT

پرایس اکشن ICT چیست؟ سبک معاملاتی ICT در بازارهای مالی

 تصور کنید دنیای بزرگ و شلوغی به نام “بازار” وجود دارد. در این دنیا، آدم‌های زیادی هستند که با خرید و فروش چیزهای مختلف، مثل سهام، ارز، یا کالا، می‌خواهند پول به دست بیاورند.

در این میان، مردی به نام مایکل، که سال‌ها در این بازار کار کرده بود، به رازهایی در مورد حرکات قیمت و رفتار معامله‌گران پی برد. او با دقت به پرایس اکشن یا همان حرکات قیمت در نمودارها، و همچنین بررسی سطوح حمایت و مقاومت، الگوهای شمعی و ساختار بازار، توانست رمزگشای این رازها باشد.

مایکل با استفاده از این رازها، روش جدیدی برای معامله به نام ICT پرایس اکشن ابداع کرد. این روش به او کمک می‌کرد تا بفهمد چه زمانی باید چیزی را بخرد و چه زمانی باید آن را بفروشد تا سود کند. کسانی که به دنبال آموزش فارکس هستند،

یکی از رازهای مهمی که مایکل کشف کرد، شناسایی پول هوشمند بود. او فهمید که معامله‌گران بزرگ و ثروتمند، به طور مخفیانه پول خود را وارد بازار می‌کنند و با ایجاد نوسانات، فرصت‌های معاملاتی را برای خود و دیگر معامله‌گران ایجاد می‌کنند. با دنبال کردن نقدینگی و پول هوشمند، مایکل می‌توانست بفهمد که چه چیزی در بازار ارزشمند است و باید آن را بخرد.

مایکل با استفاده از روش پرایس اکشن ICT ، توانست به طور همسو با معامله‌گران بزرگ در بازار معامله کند و به سودهای زیادی دست پیدا کند.روش ICT یک روش محبوبی است که در آموزش فارکس و آموزش تریدر شدن تدریس می شود.

البته، این روش هم مثل هر روش دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. برخی از افراد از این روش استفاده می‌کنند و راضی هستند، اما برخی دیگر هم هستند که با آن مشکل دارند.

در ادامه در مورد سبک معاملاتی ICT بیشتر توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوانید  خطوط روند: دروازه ورود به دنیای تحلیل تکنیکال 2024

پرایس اکشن ict چیست؟

پرایس اکشن ICT چیست؟

پرایس اکشن ICT، یک روش معاملاتی در بازارهای مالی مثل فارکس است که به شما کمک می‌کند تا با تحلیل حرکات قیمت، بهترین نقاط ورود و خروج از معاملات را شناسایی کنید. در این روش، شما بدون نیاز به اندیکاتورها و ابزارهای پیچیده، فقط با بررسی نمودار قیمت و رفتار معامله‌گران بزرگ، می‌توانید به سودهای پایدار برسید.

تصور کنید که بازار فارکس مثل یک جنگل بزرگ است. در این جنگل، حیوانات مختلفی وجود دارند که هر کدام به دنبال شکار هستند. معامله‌گران بزرگ، مثل شیرها و ببرها هستند که قوی‌تر و باهوش‌تر از بقیه هستند. آنها با استفاده از تجربه و مهارت خود، بهترین طعمه‌ها را شکار می‌کنند.

شما با استفاده از پرایس اکشن ICT، می‌توانید مثل یک شکارچی ماهر عمل کنید. با دنبال کردن ردپای شیرها و ببرها، می‌توانید بفهمید که آنها در کدام قسمت جنگل طعمه را شکار می‌کنند. با این اطلاعات، شما می‌توانید در همان قسمت کمین کنید و منتظر طعمه بمانید.

البته، شکار کردن در جنگل خطرات خاص خود را دارد. اگر شما تجربه کافی نداشته باشید، ممکن است طعمه حیوانات دیگر شوید. در پرایس اکشن ICT هم همینطور است. اگر شما آموزش کافی نبینید و با احتیاط عمل نکنید، ممکن است پول خود را در بازار از دست بدهید.

در بازارهای مالی موسسات، بانکها و بازارگردان ها که پول زیادی در دست دارند، ابتدا سفارشات خود را در قیمت های مشخص تعیین می کنند. سپس با یک حرکت هیجانی و شارپ، استاپ لاس ( حد ضرر ) معامله گران خرد را به عنوان نقدینگی جمع می کنند و سپس بازار را به جهتی که مشخص کرده بودند سوق می دهند. در این بین شما با یاد گرفتن سبک پرایس اکشن ICT دیگر در دامی که برای معامله گران خرد انداخته اند نمی افتید.

اگر می‌خواهید در بازار فارکس به سود برسید، باید یاد بگیرید که مثل یک شکارچی ماهر عمل کنید و نقدینگی . پرایس اکشن ICT، ابزاری قدرتمند است که می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

همچنین بخوانید  اسمارت مانی چیست؟ آشنایی با پول هوشمند در بازارهای مالی

ساختار بازار در پرایس اکشن ict

ساختار بازار در پرایس اکشن ICT

در دنیای پرتلاطم بازارهای مالی، شناخت ساختار بازار حکم قطب‌نمای معامله‌گران را دارد. در این میان، سبک‌های مختلفی برای تحلیل ساختار بازار وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در این مقاله، به بررسی چهار نوع ساختار اصلی بازار می‌پردازیم:

1. رنج (Consolidation):

رنج یا تثبیت قیمت، زمانی رخ می‌دهد که قیمت در یک محدوده خاص نوسان می‌کند و تمایلی به حرکت صعودی یا نزولی قوی ندارد. در این حالت، معامله‌گران منتظر یک شکست قیمتی از محدوده رنج برای ورود به معامله می‌شوند.

2. اصلاح (Retracement):

اصلاح زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت پس از یک حرکت صعودی یا نزولی، به طور موقت به سمت عقب باز می‌گردد. این حرکت، فرصتی برای معامله‌گران جهت ورود به معاملات همسو با روند اصلی بازار فراهم می‌کند.

3. گستردگی (Expansion):

گستردگی یا روند توسعه یافته، زمانی رخ می‌دهد که قیمت با سرعتی بالا از یک محدوده خاص خارج می‌شود. این حرکت نشان‌دهنده تمایل بازار به حرکت در یک جهت خاص است و فرصتی برای معامله‌گران جهت کسب سودهای بزرگ فراهم می‌کند.

4. بازگشت (Reversal):

بازگشت قیمت، زمانی رخ می‌دهد که روند قبلی بازار متوقف شده و قیمت در جهت مخالف حرکت می‌کند. شناسایی نقاط بازگشت، از ضررهای سنگین معامله‌گران جلوگیری کرده و فرصتی برای ورود به معاملات خلاف جهت روند قبلی را فراهم می‌کند. معمولا قبل از ریورسال یا همان بازگشت قیمت، مارکت میکر ها (بازارگردان) استاپ لاس ها را جمع آوری می کند.

همچنین بخوانید  سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال و بازارهای مالی

اصطلاحات مهم ICT

در ادامه، به بررسی مفاهیم و اصطلاحات کلیدی در سبک پرایس اکشن ICT می‌پردازیم. مطالعه این مفاهیم، به شما در تحلیل دقیق‌تر حرکات قیمت و شناسایی بهترین نقاط ورود و خروج از معاملات کمک می‌کنند.

اردربلاک چیست؟

اردربلاک، به ناحیه‌ای از نمودار قیمت گفته می‌شود که در آن، معامله‌گران بزرگ، سفارشات خود را با حجم بالا در آن منطقه ثبت کرده اند. این سفارشات، به دلیل حجم بالا، می‌توانند بر جهت حرکت قیمت تأثیر بگذارند و حتی نقطه برگشت بازار باشد..

همچنین بخوانید  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ Economic Calendar چه کاربردی دارد؟

استاپ هانتینگ چیست؟

استاپ هانت، به ترفندی در بازار گفته می‌شود که در آن، معامله‌گران بزرگ با ایجاد نوسانات مصنوعی، قیمت را به سمت حد ضرر معامله‌گران دیگر هدایت می‌کنند. با فعال شدن حد ضرر، معامله‌گران از معامله خارج شده و ضرر می‌کنند،

فعال شدن حدضرر معامله گران خرد، نقدینگی را برای بزرگان بازار ایجاد می کند و قیمت به حرکت خود در جهت قبلی ادامه می‌دهد. استاپ هانتینگ به کمک بروکر فارکس انجام می شود چرا که صرافی ها دقیقا میدانند که شما به عنوان معامله گر استاپ لاس خود را در چه قیمتی جمع کرده اید. انتخاب بروکر فارکس معتبر باعث می شود که اطلاعات معامله شما فاش نشود!

تجربه شخصی خودم به این صورت است که استاپ هانت واقعی را تنها با دیتا لول 2 در بازار فارکس میتوانید به صورت لحظه ای ببینید. در متا تریدر و تریدینگ ویو، شما نمیتوانید استپ هانتینگ را مشاهده کنید. برای یادگیری دیتا لول 2 میتوانید به زودی مقالات والیوم تریدینگ در این سایت اضافه می شود.

با شناخت اردربلاک و استاپ هانت و استفاده صحیح از آنها، می‌توانید به طور موثرتری در بازارهای مالی معامله کنید و شانس خود را برای کسب سود تا 80 درصد افزایش دهید.

همچنین بخوانید  تحلیل تکنیکال چیست + استراتژی ترید با تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

مزایا و معایب استفاده از ICT در استراتژی معاملاتی

استفاده از پرایس اکشن ICT، می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در کنار سایر روش‌های تحلیل تکنیکال، به معامله‌گران در کسب سود، شناسایی پول هوشمند در بازارهای مالی کمک کند. اما در این بخش به صورت کامل مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

مزایای پرایس اکشن ICT

 • یادگیری آسان : این روش با وجود اتکا به مفاهیم تحلیلی عمیق، از ساختاری ساده و قابل فهم برخوردار است و به گونه‌ای طراحی شده که حتی افراد بدون تجربه در بازار فارکس نیز می‌توانند آن را به راحتی یاد بگیرند.
 • دقت بالا : پرایس اکشن ICT به واسطه تمرکز بر تحلیل دقیق رفتار قیمت و شناسایی الگوهای تکرارشونده، از دقتی به مراتب بیشتر در مقایسه با بسیاری از روش‌های دیگر تحلیل تکنیکال برخوردار است. این امر به معامله‌گران در پیش‌بینی دقیق‌تر حرکت قیمت و افزایش شانس موفقیت در معاملات کمک می‌کند.
 • کاربرد گسترده: برخلاف بسیاری از روش‌های تحلیلی که کاربردی محدود به یک یا چند بازار خاص دارند، پرایس اکشن ICT را می‌توان با انعطاف‌پذیری بالا در تمامی بازارهای مالی از جمله فارکس، بورس اوراق بهادار، رمزارزها و… به کار گرفت.
 • کاهش ریسک معاملات : یکی از مزایای کلیدی پرایس اکشن ICT، کمک به معامله‌گران در کاهش ریسک معاملات است. با استفاده از این روش، معامله‌گران می‌توانند با شناسایی سطوح حمایتی و مقاومتی، نقاط ورود و خروج مناسب را با دقت بیشتری تعیین کرده و از ضررهای احتمالی جلوگیری کنند.
 • پلتفرم معاملاتی ساده: روش ICT نیاز به هیچ پلتفرم معاملاتی پیچیده و سختی ندارد و با یک پلتفرم معاملاتی ساده مثل متا تریدر میتوانید تحلیل خود را انجام دهید.

معایب پرایس اکشن ICT

همانند هر روش تحلیلی دیگری، پرایس اکشن ICT نیز بدون نقص نیست و در مسیر استفاده از آن، چالش‌هایی پیش روی معامله‌گران قرار خواهد گرفت. در ادامه به برخی از این چالش‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. دشواری یادگیری: فراگیری کامل این سبک نیازمند صرف زمان و تلاش قابل توجهی است و تسلط بر آن به ‌راحتی و در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.
 2. ضرورت تسلط بر تحلیل تکنیکال: استفاده از پرایس اکشن ICT بدون درک عمیق و تسلط بر مفاهیم تحلیل تکنیکال کلاسیک، کارایی لازم را نخواهد داشت و معامله‌گران را با چالش‌های متعددی روبرو می‌کند.
 3. محدودیت در بازه های زمانی: این روش در به‌کارگیری تحلیل مولتی تایم فریم و بررسی روابط قیمتی بین تایم فریم‌های مختلف، از کارایی و انعطاف‌پذیری کافی برخوردار نیست.
 4.  نقص در درک چرخه‌های بازار: پرایس اکشن ICT در ارائه تصویری کامل و جامع از چرخه‌های بازار و نحوه حرکت قیمت در این چرخه‌ها، ناقص عمل می‌کند.
 5.  عدم تشابه کامل با حرکات مارکت میکرها: رفتار مارکت میکرها همواره با الگوهای تعریف‌شده در این روش همخوانی ندارد و معامله‌گران در صورت اتکابه این الگوها، با احتمال شکست‌های متعدد مواجه خواهند شد. نکته ای که وجود دارد این است که مارکت میکرها میدانند که شما این روش را بلدید و ممکن است برای شما تله بگذارند!
 6.  عدم توجه به جزئیات بازار: این روش در بررسی جزئیات دقیق بازار و ساختار آن، توانایی لازم را نداشته و ممکن است اطلاعات مهمی را از دید معامله‌گران پنهان کند.
 7.  فقدان معیارهای دقیق برای تشخیص اردربلاک‌ها: در پرایس اکشن ICT، معیارهای دقیقی برای تشخیص و تفکیک اردربلاک‌ها ارائه نشده است و این امر می‌تواند به ضعف در تحلیل و تصمیم‌گیری معامله‌گران منجر شود.

با وجود این چالش‌ها، پرایس اکشن ICT به عنوان یک ابزار تحلیلی، می‌تواند در کنار سایر روش‌ها، به معامله‌گران در تحلیل دقیق‌تر بازار و افزایش شانس موفقیت در استراتژی معاملاتی کمک کند.

همچنین بخوانید  الگوی پرایس اکشن | 10 الگوی پولساز در فارکس

ستاپ معاملاتی با اردربلاک نزولی ICT

 

1. نوسان خنثی قیمتی: در این مرحله، قیمت در یک رنج مشخص نوسان می‌کند و حجم معاملات کاهش می‌یابد. قیمت در این ناحیه پایین بالا شده و روند مشخصی ندارد.

2. فعال شدن خرش ها در بازار: قیمت سطح حمایتی رنج را شکسته و به سمت پایین حرکت می‌کند. در این مرحله، حجم معاملات افزایش می‌یابد. این حرکت بسیار شدید است و از نظر زمانی بسیار کوتاه است.

3. آزمایش دوباره سطح شکسته شده : قیمت به سطح حمایتی شکسته شده باز می‌گردد. این فرصتی برای ورود به معامله برای معامله‌گران است. برگشت قیمت به ناحیه مشخص شده در دفعه دوم از لحاظ زمانی طولانی تر است و از اینجا میتوان این ستاپ را تشخیص داد.

ستاپ معاملاتی اردر بلاک نزولی و خروسی با روش ICT

بهترین ستاپ معاملاتی ict

شناسایی ورود و خروج پول هوشمند

سرمایه‌گذاران بزرگ، مانند نهنگ‌ها، می‌توانند با ورود و خروج خود به بازار، نوسانات زیادی را ایجاد کنند. شناسایی این حرکات می‌تواند به معامله‌گران در انجام معاملات سودآور کمک کند.

یکی از روش‌های شناسایی پول هوشمند، استفاده از سبک ICT پرایس اکشن است. این روش به معامله‌گران کمک می‌کند تا بدون نیاز به اندیکاتورهای پیچیده، نقاط ورود و خروج نقدینگی را شناسایی کنند.

با استفاده از ستاپ‌های معاملاتی و شناسایی پول هوشمند، معامله‌گران می‌توانند شانس موفقیت خود را در بازارهای مالی به طور قابل توجهی افزایش دهند. تنها کاری که معامله گران با روش ICT باید دقت کنند، استفاده از بروکر فارکس معتبر و مطمئن می باشد که اسپرد پایینی داشته باشد و معاملات لحظه ای را تضمین کند.

همچنین بخوانید  ترید بدون سرمایه:0 تا 100 کسب درآمد بالا از ترید بدون سرمایه

بهترین کتاب آموزش ICT

کتاب “معامله‌گری به سبک ICT” نوشته تیلور آرون، یک راهنمای جامع برای معامله‌گران فارکس است که به منظور افزایش دانش و مهارت معامله‌گران در انجام معاملات موفق در بازارهای مالی ارائه شده است.

این کتاب:

 • درک عمیق‌تری از روانشناسی و رفتار معامله‌گران بزرگ را به خواننده ارائه می‌دهد.
 • جنبه‌های مختلف معاملات فارکس مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و مدیریت ریسک را به طور کامل پوشش می‌دهد.
 • سبک ICT و مفاهیم پول هوشمند را با استفاده از ابزارهایی مانند فراکتال‌ها، سطوح حمایتی و مقاومتی، شکاف قیمت منصفانه و اوردر بلاک برای تمام معامله‌گران در بازارهای مالی شرح می‌دهد.

کتاب “استراتژی ICT” نوشته جیمز جکول کینگ، به طور کامل به مباحث مربوط به سبک ICT می‌پردازد و جریان نقدینگی معاملات و عدم تعادل بازار را با استفاده از الگوهای قیمت با احتمال بالا مورد بررسی قرار می‌دهد.

مطالعه این کتاب به معامله‌گران خرد کمک می‌کند تا:

 • مانند سرمایه‌گذاران بزرگ رفتار کنند.
 • سفارشات خود را قبل از حرکت قیمت ثبت کنند.
 • از دام تله‌های بازار رها شوند.
 • سود قابل توجهی را از بازارهای مالی کسب نمایند.

این دو کتاب، منابع ارزشمندی برای معامله‌گران فارکس در سطوح مختلف تجربه هستند.

همچنین بخوانید  اندیکاتور بولینگر باند | استراتژی سودساز در فارکس bollinger band

چرا نقدینگی در سبک ICT مهم است؟

 • شناسایی سطوح حمایتی و مقاومتی: نواحی با نقدینگی بالا، می‌توانند به عنوان سطوح حمایتی یا مقاومتی عمل کنند. در این سطوح، احتمال برگشت قیمت وجود دارد.

 • شناسایی فرصت‌های معاملاتی: تغییرات ناگهانی در نقدینگی، می‌تواند نشان‌دهنده تغییر در روند قیمت باشد. معامله‌گران می‌توانند از این تغییرات برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی استفاده کنند.

 • مدیریت ریسک: معامله در سطوح با نقدینگی بالا، می‌تواند ریسک معاملات را کاهش دهد.

پرایس اکشن سبک ICT به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

پرایس اکشن سبک ICT به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

سبک ICT با توجه به مزایا و معایب آن با شخصیت هر تریدری سازگار نیست و باید دید باتوجه به تجربه شما و افق دید در بازار آیا ICT به درد شما میخورد یا خیر. البته بیاید جزئی تر بررسی کنیم:

1. معامله‌گران باتجربه:

پرایس اکشن ICT به دلیل ظرافت‌ها و پیچیدگی‌هایی که دارد، برای معامله‌گرانی که تجربه کافی در تحلیل تکنیکال دارند، مناسب‌تر است. چرا که تشخیص دقیق آن نیازمند تجربه قبلی در بازار است.

2. معامله‌گران صبور:

تحلیل نمودارها با این روش، به صبر و حوصله نیاز دارد، زیرا باید با دقت و ظرافت انجام شود.

3. معامله‌گران با دیدگاه کوتاه‌مدت و نوسانی:

این روش بیشتر برای معاملات کوتاه‌مدت و نوسانی کاربرد دارد، اما معامله‌گران بلندمدت نیز می‌توانند از آن برای تأیید تحلیل‌های خود استفاده کنند.

انتخاب پرایس اکشن ICT به عنوان یک استراتژی معاملاتی، به عواملی مانند تجربه، صبر و حوصله، دیدگاه معاملاتی و اهداف شما بستگی دارد.

Leave a comment