Skip links
تحلیل تکنیکال در فارکس

تحلیل تکنیکال چیست + استراتژی ترید در فارکس

تحلیل تکنیکال، ابزاری قدرتمند برای پیش‌بینی رفتار بعدی قیمت در بازار است. این روش با بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات و الگوهای قیمت، به شما کمک می‌کند تا مسیر احتمالی قیمت را در معاملات بورس و سایر بازارهای مالی پیش‌بینی کنید.

این مقاله، راهنمای گام به گام شما در مبانی تحلیل تکنیکال کلاسیک خواهد بود. در مسیر آموزش صفر تا صد تریدر شدن، با انواع نمودارها، روندها، خطوط روند و کانال‌های قیمتی آشنا خواهید شد و رمز و راز الگوهای قیمتی را رمزگشایی خواهید کرد.

نظریه داوجونز در بازار فارکس

تئوری داو جونز  DOW : مبانی تحلیل تکنیکال

تئوری داو، به عنوان یکی از پایه‌های اصلی تحلیل تکنیکال کلاسیک، توسط چارلز داو در اواخر قرن نوزدهم میلادی ارائه شد. این تئوری بر این فرض استوار است که قیمت، انعکاس تمام عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی موثر بر بازار است. معامله گران تحلیل تکنیکال بر این باور هستند که اخبار، رویداد و جنگ یا هراتفاق دیگری روی نمودار مشخص است.

اصول شش‌گانه تئوری داو:

 1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است: قیمت، تمام اطلاعاتی که برای پیش‌بینی روند بازار لازم است را در خود دارد
 2. درکل 3 روند ماژور (اصلی) برای بازار وجود دارد. روند صعودی، روند نزولی، روند خنثی.
 3. هر روند دارای سه فاز است: انباشت. فاز اول(انباشت) زمانی که سرمایه‌گذاران به طور پنهانی در حال خرید سهم هستند. فاز دوم(نزول/صعود) زمانی که قیمت به طور آشکار در حال افزایش یا کاهش است. فاز سوم (توزیع) زمانی که سرمایه‌گذاران به طور پنهانی در حال فروش سهم هستند.
 4. شاخص‌ها باید یکدیگر را تأیید کنند. برای تایید روند، شاخص‌های مختلف مانند میانگین صنعتی داو جونز، شاخص اس‌اندپی 500 و شاخص نزدک باید هم‌سو باشند.
 5. حجم می‌بایست روند را تأیید کند.
 6. افزایش حجم معاملات در جهت روند، نشان‌دهنده قدرت آن است.
 7. روندها ادامه خواهند داشت تا زمانی که یک برگشت واضح صورت گیرد. روندها تا زمانی که سیگنال‌های واضحی مبنی بر تغییر جهت مشاهده نشود، ادامه خواهند داشت.

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

نمودارها، شکل‌های جالبی هستند که به ما کمک می‌کنند تا اطلاعات را سریع‌تر و آسان‌تر بفهمیم.

نمودارها در همه جا کاربرد دارند، از درس و مدرسه گرفته تا دنیای بزرگ تجارت وفارکس و ارز دیجیتال.

در دنیای فارکس و  ارز دیجیتال که قیمت‌ها مدام بالا و پایین می‌شوند، نمودارها بهترین ابزار برای پیش‌بینی آینده قیمت‌ها هستند.

1. نمودار میله‌ای:

نمودار میله ای رایج‌ترین نوع نمودار در تحلیل تکنیکال و بین تریدرهای قدیمی است. نمایش تغییرات قیمت به وسیله یک میله انجام می شود.

نمودارهای میله ای میتواند تغییرات قیمت را در دوره‌های زمانی مختلف نشان دهد. برای مثال تغییرات قیمت را در ماه یا هفته و یا روز و حتی دقیقه می توانید مشاهده کنید.

نمودار میله ای در پرایس اکشن

2. نمودار شمعی(کندل)

نمودار شمعی، یکی از محبوب‌ترین نمودارها در دنیای فارکس است که تغییر قیمت‌ها را به صورت شمع‌های رنگی نشان می‌دهد. آشنایی با نمودار شمعی، برای همه کسانی که در دنیای ارزدیجیتال و فارکس فعالیت می‌کنند، ضروری است.

نمودار کندل استیک در پرایس اکشن

چرا این شمع‌ها انقدر محبوب هستند؟

 • دقیق و شفاف: با این شمع‌ها، متوجه می شوید که قیمت قبلاً چه رفتاری داشته و الان چه رفتاری دارد.
 • تحلیل آسان: برعکس بقیه نمودارها، تحلیل این شمع‌ها خیلی راحت است و نیاز به دانش پیچیده‌ای ندارد.
 • بازتاب روان بازار: با دیدن این شمع‌ها، میتوان فمیده که بقیه معامله‌گران در بازار چه حسی دارند و چیکار می‌کنند.

تشخیص روند در تحلیل تکنیکال

روند مانند قطب نما در دنیای معامله گری فارکس است که جهت حرکت قیمت را در بازار نشان می دهد. شناخت روند از این جهت حائز اهمیت است که میتوان با کمک شناخت روند ، در جهت روند معامله کرد.

همچنین بخوانید  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ Economic Calendar چه کاربردی دارد؟

معامله در جهت روند مانند شنا کردن در جهت رودخانه است. درست است که می توان خلاف رودخانه شنا کرد ولی انرژی و زمان بیشتری تلف می شود تا به نتیجه خود برسیم.

ولی با معامله در جهت روند، استراتژِ معاملاتی بهینه تری خواهیم داشت. با شناخت روند، میتوانیم رفتار آینده را با درصد موفقیت بیشتری پیش بینی کنیم.

در کل سه نوع روند داریم:

 1. صعودی : روند صعودی وقتی است که نسبت به اوج قیمتی قبلی خود، به قله جدیدی میرسد. به اصطلاح قیمت مداوم بالا میرود و قله های جدیدی ایجاد می کند که بالاتر از قله های قبلی است.
 2. نزولی : روند نزولی وقتی است که نسبت به کف قبلی قیمت، کف تازه تری ایجاد می شود و فشار فروش در بازار بسیار قوی است. قیمت در روند نزولی مداوم کاهش پیدا می کند و کف های قیمتی پایین تر کف های قبلی می سازد.
 3. خنثی: قیمت در این حالت نه افزایش دارد و نه کاهش. درواقع قیمت در حالت استراحت است و در یک محدوده خاصی بالا و پایین می شود.

خطوط حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت ها مانند دیوارهایی در نمودار قیمت هستند که مانع از حرکت قیمت در یک روند می شوند.

شما به عنوان یک تریدر مسلط به تحلیل تکنیکال، باید بلد باشید چطور خطوط حمایت و مقاومت را در بازار شناسایی کنید تا بتوانید راحت درک کنید که قیمت در کجا تغییر جهت خواهد داد. دو نوع حمایت مقاومت در بازار داریم:

 • حمایت مقاومت استاتیک(ثابت) :چون قیمت در گذشته به این قیمت ها واکنش نشان داده است. در حال حاظر نیز انتظار داریم قیمت با برخورد به آنها واکنش نشان دهد.
 • حمایت مقاومت داینامیک ( متغیر): این نقاط در بازار در گذر زمان تغییر می کند.

خطوط روند یکی از حمایت و مقاومت های داینامیک بازار است که در گذر زمان قیمت با  برخورد به این نقاط بازار تغییر می کند.

انواع خط روند

خطوط روند مانند پلکان یک ساختمان هستند که واکنش قیمت را در قیمت های بالاتر و یا قیمت های پایین تر به ما نشان می دهد. با یادگیری خطوط روند در تحلیل تکنیکال می توانیم از معاملات دقیق تری انجام دهیم.

خط روند صعود

این خطوط روند مانند یک نردبان در نمودار قیمت است که هربار قیمت به آن برخورد می کند به سمت بالا می رود. این خطوط روند صعودی از افت قیمت جلوگیری می کنند.

شرط داشتن یک خط روند صعودی سالم این است که قیمت ها قله ها و کف های بالاتری را ثبت کنند.

برای رسیم خط روند صعودی کف های قیمتی را به یکدیگر وصل می کنیم.

خط روند نزولی

خط روند نزولی، مثل سرسره‌ای است که قیمت را به سمت پایین هدایت می‌کند. برای ترسیم خط روند نزولی قله های بازار را به یکدیگر وصل می کنیم. شرط ترسیم خطوط روند نزولی، قله های پایین تر و کف های قیمتی پایین تر از گذشته است.

کانال قیمتی

کانال قیمتی همان  خط روند است با این تفاوت که کانال ها از 2 خط روند تشکیل شده اند. یکی کف ها را به یکدیگر وصل میکند و خط روند دوم سقف ها را به یکدیگر وصل می کند. به طور کلی 3 نوع کانال داریم

 • کانال صعودی
 • کانال نزولی
 • کانال خنثی
همچنین بخوانید  خطوط روند: دروازه ورود به دنیای تحلیل تکنیکال 2024

زمانی که قیمت در داخل کانال نوسان می‌کند فرصتی برای نوسان‌گیری برای معامله‌گران فراهم می‌شود. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اندیکاتورها، نقاط ورود و خروج مناسب را پیدا کنند.

الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال

الگوهای قیمتی، مثل نقشه‌های گنج در دنیای معامله‌گری هستند که مسیر حرکت قیمت را برای ما تفسیر می کنند.

برخی الگوهای قیمت باعث شتاب در روند قبلی می شوند و برخی باعث تغییر جهت روند قبلی می شوند. پس 2 نوع الگو در تحلیل تکنیکال داریم:

 • الگوهای ادامه دهنده: این الگوها باعث ایجاد یک مکث در روند می شوند و پس ازتکمیل شدن الگو، روند قبلی ادامه پیدا می کند.
 • الگوهای بازگشتی: این الگو نشان از تغییر بازار هستند و پس از تکمیل این الگو، قیمت در جهت مخالف روند قبلی حرکت می کند.

شناسایی الگوهای قیمتی می تواند به معامله گران کمک کند تا پیش بینی کنند که قیمت در آینده به کدام سمت حرکت می کند و بهترین نقاط ورود و خروج از معامله را پیدا کنند.

متداول ترین الگوهای تحلیل تکنیکال

 • مثلث
 • پرچم
 • کنح ( گوه)
 • مستطیل
 • سرو شانه
 • دوقلو
 • سه قلو

اما به یاد داشته باشید که الگوهای قیمتی، فقط یک ابزار پیش‌بینی هستند و قطعی نیستند. همیشه باید قبل از معامله، از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید.بررسی حجم معاملات می تواند به شما در جهت شکست الگو کمک کند.

معایب تحلیل تکنیکال

با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانیم یک استراتژی معاملاتی طراحی کنیم.

استراتژی معاملاتی، مجموعه‌ای از قوانین است که برای ما تعیین می کند چه زمانی و چگونه ارز بخریم و بفروشیم. با استفاده از یک استراتژی معاملاتی مناسب، می‌توانیم به طور مداوم از بازار فارکس سود کسب کنیم.

تحلیل تکنیکال، ابزاری قدرتمند برای پیش‌بینی و سودآوری در بازارهای مالی است، اما مانند هر ابزاری، معایبی نیز دارد که باید به آنها توجه کرد.

1. تکیه بیش از حد به تحلیل تکنیکال

برخی معامله‌گران، تمام تمرکز خود را بر تحلیل تکنیکال می‌گذارند و تحلیل بنیادی را نادیده می‌گیرند. این کار می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و ضررهای غیرضروری شود.

راه حل:

تعادل بین تحلیل تکنیکال و بنیادی را حفظ کنید.
از اخبار و رویدادهای مهم در مورد دارایی مورد نظر خود آگاه باشید. تقویم اقتصادی فارکس را هر روز بررسی کنید.

2. عدم دقت همیشگی سیگنال‌ها:

تحلیل تکنیکال بر اساس الگوها و شاخص‌ها عمل می‌کند، اما هیچ سیگنالی 100% دقیق نیست.

راه حل:

مدیریت ریسک را به طور صحیح انجام دهید.
از روانشناسی معامله‌گری خود آگاه باشید.
ژورنال معاملاتی خود را صرفا بر روی تحلیل تکنیکال ننویسید.

3. عملکرد دیر اندیکاتورها

 

برخی اندیکاتورهاا مانند RSI، MACD و میانگین‌های متحرک، با تأخیر عمل می‌کنند.

راه حل:

از الگوهای کندلی برای تأیید سیگنال‌ها استفاده کنید.
از شاخص‌هایی استفاده کنید که عملکرد سریع‌تری دارند.

4. ذهنیت و تفسیرهای مختلف:

دو معامله‌گر ممکن است از یک نمودار، تفاسیر متفاوتی داشته باشند و به نقاط ورود و خروج متفاوتی برسند.

راه حل:

تجربه و مهارت خود را در تحلیل تکنیکال افزایش دهید.
از منابع آموزشی معتبر استفاده کنید.
با معامله‌گران باتجربه مشورت کنید و مبنای درست بودن استراتژی خود را براساس سودده بودن آن تنظیم کنید.

5. پرهزینه بودن:

یادگیری و استفاده از تحلیل تکنیکال نیاز به زمان و تلاش دارد. همچنین، برخی نرم‌افزارها و ابزارهای تحلیل تکنیکال گران‌قیمت هستند. میتوانید برای یک پلتفرم معاملاتی خوب در اینترنت جستجو کنید و پلتفرمی را انتخاب کنید که توسط تریدرها تایید شده است.

همچنین بخوانید  سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال و بازارهای مالی

راه حل:

از منابع رایگان و نسخه‌های آزمایشی نرم‌افزارها استفاده کنید.
صبر و تعهد داشته باشید.
هزینه‌های تحلیل تکنیکال را به عنوان سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

با آگاهی از معایب تحلیل تکنیکال و یافتن راه‌حل‌های مناسب، می‌توانید از این ابزار قدرتمند به طور موثرتری برای سودآوری در بازارهای مالی استفاده کنید.

استراتژی معاملاتی فارکس با تحلیل تکنیکال

استراتژی معاملاتی فارکس با تحلیل تکنیکال

نوشتن یک استراتژی معاملاتی خوب به شما کمک می کند میزان سوددهی خود را در بازار افزایش دهید. ورود به معامله پس از تشکیل و کامل شدن الگوهای تحلیل تکنیکال یک روش خوبی برای سود گرفتن است ولی چند نکته وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنید باعث می شود در بازار بتوانید بیشترین میزان سود را تجربه کنید.

1. اول کار فقط یک بازار را یاد بگیرید.

رفتار معامله گرانی که در یورو EUR/USD هستند با رفتار معامله گران و مارکت میکر طلا XAU/USD فرق دارد. پس اینکه شما روانشناسی بازار را یاد بگیرید و هم جزوی از استراتژی معاملاتی تان است. اگر در یورو به خوبی سود می کنید این دلیل نمی شود که بتوانید در طلا هم خوب سود کنید.

حال اگر در ارزدیجیتال توانستید به سود مستمر و خوبی برسید دلیل نمی شود که بتوانید در فارکس به سود مستمر برسید.

اگر معامله گری در فارکس را شروع کردید پس از انتخاب یک بروکر فارکس مطمئن،تمرکزتان را روی یک جفت ارز بگذارید و تنها حرکات یک جفت ارز را زیر نظر بگیرید.

2. ابتدا روند را در بازار پیدا کنید.

پیدا کردن روند ماژور فعلی می تواند کمک کند تا بتوانیم جهت قیمت را در آینده درک کنیم. البته هیچ روندی ابدی نیست ولی در کل برای معامله کردن خوب است.

3. الگوهای قیمتی را تشخیص دهید.

مرحله بعدی پیدا کردن اگلوهای پرایس اکشن در بازار است. اگر میخواهید به راحتی و با چشم این الگوها را در بازار پیدا کنید نیاز به تمرین زیاد دارید.

4. حجم معاملات و نقدینگی را بررسی کنید.

پس از اینکه الگو کامل شد و توسط کندلی در نمودار شکسته شد حجم معاملات را بررسی کنید. در این موقعیت باید حجم معاملات افزایش داشته باشد تا در تله مارکت میکر نیفتید.

5. منتظر تاییدیه پول بک باشید.

گاهی اوقات ممکن است درگیر یک فیک بریک شوید. در چنین مواقعی پس از شکست الگو منتظر بمانید که پول بک در بازار اتفاق بیفتد و سپس وارد معامله شوید.

پولبک توسط مارکت میکر انجام می شود و معامله گرانی را که از روند جا مانده اند را سوار میکند. این فرصت خوبی است که سوار موج شوید.

6. پوزیشن سایزینگ را رعایت کنید.

با استفاده یادگیری پوزیشن سایزینگ و مدیریت سرمایه براساس داده هایی که در دست دارید وارد معامله شوید. پیشنهاد می شود در صورت رسیدن به هدف اول در معامله ، آن معامله را ریسک فری کنید.

7. معامله در بروکر معتبر فارکس

با فرض اینکه شما بهترین معامله را باز کرده اید و میتوانید 1 میلیون دلار سود کنید!

اما اگر صرافی شما رگوله نشده باشد، ریسک تسویه نکردن ، ریسک لیز خوردن قیمت ، ریسک بسته نشدن معامله، ریسک اسپرد بالا و کارمزد زیاد را در پیش دارید. پس قبل از هرچیزی ابتدا یک بروکر فارکس معتبر پیدا کنید.