Skip links
تحلیل تکنیکال در فارکس

تحلیل تکنیکال چیست + استراتژی ترید با تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال، ابزاری قدرتمند برای پیش‌بینی رفتار بعدی قیمت در بازار است. این روش با بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات و الگوهای قیمت، به شما کمک می‌کند تا مسیر احتمالی قیمت را در معاملات بورس و سایر بازارهای مالی پیش‌بینی کنید.

این مقاله، راهنمای گام به گام شما در مبانی تحلیل تکنیکال کلاسیک خواهد بود. در مسیر آموزش صفر تا صد تریدر شدن، با انواع نمودارها، روندها، خطوط روند و کانال‌های قیمتی آشنا خواهید شد و رمز و راز الگوهای قیمتی را رمزگشایی خواهید کرد.

نظریه داوجونز در بازار فارکس

تحلیل تکنیکال به زبان ساده

تحلیل تکنیکال، روشی علمی برای پیش‌ بینی قیمت آینده بازارهای مالی، از طریق بررسی و تحلیل داده‌ های تاریخی قیمت و حجم معاملات است. این روش با تمرکز بر الگوهای تکرارشونده در نمودارها، به دنبال شناسایی نقاط ورود و خروج مناسب برای معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران است.  در تحلیل تکنیکال، فرض بر این است که تمام عوامل مؤثر بر قیمت، اعم از عوامل اقتصادی، سیاسی و روانی، در نمودار قیمت مشخص شده اند. همانطور که در مقاله روند چیست گفتیم، قیمت‌ ها تمایل به حرکت در روندهای صعودی، نزولی یا خنثی دارند. تحلیل تکنیکال به دنبال شناسایی این روندها و پیش‌بینی جهت حرکت آینده آنها است.

فرض کنید که یک چاله در یک کوچه وجود دارد. هر ماشینی که وارد کوچه می‌ شود، در آن چاله می افتد. حالا احتمال می‌ دهیم که هر ماشینی که وارد کوچه شود، در آن چاله بیفتد.

در تحلیل تکنیکال نیز همینطور است. برای مثال، اگر قیمت بیت کوین به عدد 60 هزار دلار واکنش نشان داد و قیمت 60 هزار دلار به عنوان یک مقاومت سنگین برای بیت کوین عمل کند، احتمال می‌دهیم که در دفعات بعدی که قیمت به 60 هزار دلار برخورد می‌ کند، دوباره قیمت بیت کوین ریزشی شود. این یک مثال ساده از نحوه عملکرد تحلیل تکنیکال بود.

تاریخچه تحلیل تکنیکال

در قرن نوزدهم، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی، چارلز داو، مقاله‌ای منتشر کرد که در آن بیان می‌کرد اگر قیمت یک سهم از سقف قبلی خود عبور کند، انتظار می‌ رود که روند قیمت صعودی شود. این ایده، پایه‌ گذار تحلیل تکنیکال شد که بر اساس بررسی سطوح قیمتی و الگوهای تکرارشونده در نمودارها، به پیش‌بینی روندهای آینده بازار می‌ پردازد.

پیشنهاد می‌ کنیم برای مشاهده‌ کامل آموزش تحلیل تکنیکال، به ویدئو تحلیل تکنیکال یوتیوب ای پلنت، که جزئی از مجموعه ویدئوهای آموزشی هات اسپات است، مراجعه کنید.

تئوری داو جونز  DOW : مبانی تحلیل تکنیکال

تئوری داو، به عنوان یکی از پایه‌های اصلی تحلیل تکنیکال کلاسیک، توسط چارلز داو در اواخر قرن نوزدهم میلادی ارائه شد. این تئوری بر این فرض استوار است که قیمت، انعکاس تمام عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی موثر بر بازار است. معامله گران تحلیل تکنیکال بر این باور هستند که اخبار، رویداد و جنگ یا هراتفاق دیگری روی نمودار مشخص است.

اصول شش‌گانه تئوری داو:

 1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است: قیمت، تمام اطلاعاتی که برای پیش‌بینی روند بازار لازم است را در خود دارد
 2. درکل 3 روند ماژور (اصلی) برای بازار وجود دارد. روند صعودی، روند نزولی، روند خنثی.
 3. هر روند دارای سه فاز است: انباشت. فاز اول(انباشت) زمانی که سرمایه‌گذاران به طور پنهانی در حال خرید سهم هستند. فاز دوم(نزول/صعود) زمانی که قیمت به طور آشکار در حال افزایش یا کاهش است. فاز سوم (توزیع) زمانی که سرمایه‌گذاران به طور پنهانی در حال فروش سهم هستند.
 4. شاخص‌ها باید یکدیگر را تأیید کنند. برای تایید روند، شاخص‌های مختلف مانند میانگین صنعتی داو جونز، شاخص اس‌اندپی 500 و شاخص نزدک باید هم‌سو باشند.
 5. حجم می‌بایست روند را تأیید کند.
 6. افزایش حجم معاملات در جهت روند، نشان‌دهنده قدرت آن است.
 7. روندها ادامه خواهند داشت تا زمانی که یک برگشت واضح صورت گیرد. روندها تا زمانی که سیگنال‌های واضحی مبنی بر تغییر جهت مشاهده نشود، ادامه خواهند داشت.
همچنین بخوانید  الگوی پرایس اکشن | 10 الگوی پولساز در فارکس

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

نمودارها، شکل‌های جالبی هستند که به ما کمک می‌کنند تا اطلاعات را سریع‌تر و آسان‌تر بفهمیم.

نمودارها در همه جا کاربرد دارند، از درس و مدرسه گرفته تا دنیای بزرگ تجارت وفارکس و ارز دیجیتال.

در دنیای فارکس و  ارز دیجیتال که قیمت‌ها مدام بالا و پایین می‌شوند، نمودارها بهترین ابزار برای پیش‌بینی آینده قیمت‌ها هستند.

1. نمودار میله‌ای:

نمودار میله ای رایج‌ترین نوع نمودار در تحلیل تکنیکال و بین تریدرهای قدیمی است. نمایش تغییرات قیمت به وسیله یک میله انجام می شود.

نمودارهای میله ای میتواند تغییرات قیمت را در دوره‌های زمانی مختلف نشان دهد. برای مثال تغییرات قیمت را در ماه یا هفته و یا روز و حتی دقیقه می توانید مشاهده کنید.

نمودار میله ای در پرایس اکشن

2. نمودار شمعی(کندل)

نمودار شمعی، یکی از محبوب‌ترین نمودارها در دنیای فارکس است که تغییر قیمت‌ها را به صورت شمع‌های رنگی نشان می‌دهد. آشنایی با نمودار شمعی، برای همه کسانی که در دنیای ارزدیجیتال و فارکس فعالیت می‌کنند، ضروری است.

نمودار کندل استیک در پرایس اکشن

چرا این شمع‌ها انقدر محبوب هستند؟

 • دقیق و شفاف: با این شمع‌ها، متوجه می شوید که قیمت قبلاً چه رفتاری داشته و الان چه رفتاری دارد.
 • تحلیل آسان: برعکس بقیه نمودارها، تحلیل این شمع‌ها خیلی راحت است و نیاز به دانش پیچیده‌ای ندارد.
 • بازتاب روان بازار: با دیدن این شمع‌ها، میتوان فمیده که بقیه معامله‌گران در بازار چه حسی دارند و چیکار می‌کنند.
همچنین بخوانید  تحلیل فاندامنتال چیست؟ تحلیل فاندامنتال در فارکس

تشخیص روند در تحلیل تکنیکال

روند مانند قطب نما در دنیای معامله گری فارکس است که جهت حرکت قیمت را در بازار نشان می دهد. شناخت روند از این جهت حائز اهمیت است که میتوان با کمک شناخت روند ، در جهت روند معامله کرد.

معامله در جهت روند مانند شنا کردن در جهت رودخانه است. درست است که می توان خلاف رودخانه شنا کرد ولی انرژی و زمان بیشتری تلف می شود تا به نتیجه خود برسیم.

ولی با معامله در جهت روند، استراتژِ معاملاتی بهینه تری خواهیم داشت. با شناخت روند، میتوانیم رفتار آینده را با درصد موفقیت بیشتری پیش بینی کنیم.

در کل سه نوع روند داریم:

 1. صعودی : روند صعودی وقتی است که نسبت به اوج قیمتی قبلی خود، به قله جدیدی میرسد. به اصطلاح قیمت مداوم بالا میرود و قله های جدیدی ایجاد می کند که بالاتر از قله های قبلی است.
 2. نزولی : روند نزولی وقتی است که نسبت به کف قبلی قیمت، کف تازه تری ایجاد می شود و فشار فروش در بازار بسیار قوی است. قیمت در روند نزولی مداوم کاهش پیدا می کند و کف های قیمتی پایین تر کف های قبلی می سازد.
 3. خنثی: قیمت در این حالت نه افزایش دارد و نه کاهش. درواقع قیمت در حالت استراحت است و در یک محدوده خاصی بالا و پایین می شود.
همچنین بخوانید  نمودار شمعی چیست | نمودار کندلی و الگوهای کندل استیک

خطوط حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت ها مانند دیوارهایی در نمودار قیمت هستند که مانع از حرکت قیمت در یک روند می شوند.

شما به عنوان یک تریدر مسلط به تحلیل تکنیکال، باید بلد باشید چطور خطوط حمایت و مقاومت را در بازار شناسایی کنید تا بتوانید راحت درک کنید که قیمت در کجا تغییر جهت خواهد داد. دو نوع حمایت مقاومت در بازار داریم:

 • حمایت مقاومت استاتیک(ثابت) :چون قیمت در گذشته به این قیمت ها واکنش نشان داده است. در حال حاظر نیز انتظار داریم قیمت با برخورد به آنها واکنش نشان دهد.
 • حمایت مقاومت داینامیک ( متغیر): این نقاط در بازار در گذر زمان تغییر می کند.

خطوط روند یکی از حمایت و مقاومت های داینامیک بازار است که در گذر زمان قیمت با  برخورد به این نقاط بازار تغییر می کند.

 

همچنین بخوانید  آموزش پرایس اکشن به زبان ساده در 2024

انواع خط روند

خطوط روند مانند پلکان یک ساختمان هستند که واکنش قیمت را در قیمت های بالاتر و یا قیمت های پایین تر به ما نشان می دهد. با یادگیری خطوط روند در تحلیل تکنیکال می توانیم از معاملات دقیق تری انجام دهیم.

خط روند صعود

این خطوط روند مانند یک نردبان در نمودار قیمت است که هربار قیمت به آن برخورد می کند به سمت بالا می رود. این خطوط روند صعودی از افت قیمت جلوگیری می کنند.

شرط داشتن یک خط روند صعودی سالم این است که قیمت ها قله ها و کف های بالاتری را ثبت کنند.

برای رسیم خط روند صعودی کف های قیمتی را به یکدیگر وصل می کنیم.

خط روند نزولی

خط روند نزولی، مثل سرسره‌ای است که قیمت را به سمت پایین هدایت می‌کند. برای ترسیم خط روند نزولی قله های بازار را به یکدیگر وصل می کنیم. شرط ترسیم خطوط روند نزولی، قله های پایین تر و کف های قیمتی پایین تر از گذشته است.

کانال قیمتی

کانال قیمتی همان  خط روند است با این تفاوت که کانال ها از 2 خط روند تشکیل شده اند. یکی کف ها را به یکدیگر وصل میکند و خط روند دوم سقف ها را به یکدیگر وصل می کند. به طور کلی 3 نوع کانال داریم

 • کانال صعودی
 • کانال نزولی
 • کانال خنثی

زمانی که قیمت در داخل کانال نوسان می‌کند فرصتی برای نوسان‌گیری برای معامله‌گران فراهم می‌شود. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اندیکاتورها، نقاط ورود و خروج مناسب را پیدا کنند.

همچنین بخوانید  سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال و بازارهای مالی

الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال

الگوهای قیمتی، مثل نقشه‌های گنج در دنیای معامله‌گری هستند که مسیر حرکت قیمت را برای ما تفسیر می کنند.

برخی الگوهای قیمت باعث شتاب در روند قبلی می شوند و برخی باعث تغییر جهت روند قبلی می شوند. پس 2 نوع الگو در تحلیل تکنیکال داریم:

 • الگوهای ادامه دهنده: این الگوها باعث ایجاد یک مکث در روند می شوند و پس ازتکمیل شدن الگو، روند قبلی ادامه پیدا می کند.
 • الگوهای بازگشتی: این الگو نشان از تغییر بازار هستند و پس از تکمیل این الگو، قیمت در جهت مخالف روند قبلی حرکت می کند.

شناسایی الگوهای قیمتی می تواند به معامله گران کمک کند تا پیش بینی کنند که قیمت در آینده به کدام سمت حرکت می کند و بهترین نقاط ورود و خروج از معامله را پیدا کنند.

متداول ترین الگوهای تحلیل تکنیکال

 • مثلث
 • پرچم
 • کنح ( گوه)
 • مستطیل
 • سرو شانه
 • دوقلو
 • سه قلو

اما به یاد داشته باشید که الگوهای قیمتی، فقط یک ابزار پیش‌بینی هستند و قطعی نیستند. همیشه باید قبل از معامله، از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید.بررسی حجم معاملات می تواند به شما در جهت شکست الگو کمک کند.

همچنین بخوانید  خطوط روند: دروازه ورود به دنیای تحلیل تکنیکال 2024

معایب تحلیل تکنیکال

با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانیم یک استراتژی معاملاتی طراحی کنیم.

استراتژی معاملاتی، مجموعه‌ای از قوانین است که برای ما تعیین می کند چه زمانی و چگونه ارز بخریم و بفروشیم. با استفاده از یک استراتژی معاملاتی مناسب، می‌توانیم به طور مداوم از بازار فارکس سود کسب کنیم.

تحلیل تکنیکال، ابزاری قدرتمند برای پیش‌بینی و سودآوری در بازارهای مالی است، اما مانند هر ابزاری، معایبی نیز دارد که باید به آنها توجه کرد.

1. تکیه بیش از حد به تحلیل تکنیکال

برخی معامله‌گران، تمام تمرکز خود را بر تحلیل تکنیکال می‌گذارند و تحلیل بنیادی را نادیده می‌گیرند. این کار می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و ضررهای غیرضروری شود.

راه حل:

تعادل بین تحلیل تکنیکال و بنیادی را حفظ کنید.
از اخبار و رویدادهای مهم در مورد دارایی مورد نظر خود آگاه باشید. تقویم اقتصادی فارکس را هر روز بررسی کنید.

2. عدم دقت همیشگی سیگنال‌ها:

تحلیل تکنیکال بر اساس الگوها و شاخص‌ها عمل می‌کند، اما هیچ سیگنالی 100% دقیق نیست.

راه حل:

مدیریت ریسک را به طور صحیح انجام دهید.
از روانشناسی معامله‌گری خود آگاه باشید.
ژورنال معاملاتی خود را صرفا بر روی تحلیل تکنیکال ننویسید.

3. عملکرد دیر اندیکاتورها

 

برخی اندیکاتورهاا مانند RSI، MACD و میانگین‌های متحرک، با تأخیر عمل می‌کنند.

راه حل:

از الگوهای کندلی برای تأیید سیگنال‌ها استفاده کنید.
از شاخص‌هایی استفاده کنید که عملکرد سریع‌تری دارند.

4. ذهنیت و تفسیرهای مختلف:

دو معامله‌گر ممکن است از یک نمودار، تفاسیر متفاوتی داشته باشند و به نقاط ورود و خروج متفاوتی برسند.

راه حل:

تجربه و مهارت خود را در تحلیل تکنیکال افزایش دهید.
از منابع آموزشی معتبر استفاده کنید.
با معامله‌گران باتجربه مشورت کنید و مبنای درست بودن استراتژی خود را براساس سودده بودن آن تنظیم کنید.

5. پرهزینه بودن:

یادگیری و استفاده از تحلیل تکنیکال نیاز به زمان و تلاش دارد. همچنین، برخی نرم‌افزارها و ابزارهای تحلیل تکنیکال گران‌قیمت هستند. میتوانید برای یک پلتفرم معاملاتی خوب در اینترنت جستجو کنید و پلتفرمی را انتخاب کنید که توسط تریدرها تایید شده است.

راه حل:

از منابع رایگان و نسخه‌های آزمایشی نرم‌افزارها استفاده کنید.
صبر و تعهد داشته باشید.
هزینه‌های تحلیل تکنیکال را به عنوان سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

با آگاهی از معایب تحلیل تکنیکال و یافتن راه‌حل‌های مناسب، می‌توانید از این ابزار قدرتمند به طور موثرتری برای سودآوری در بازارهای مالی استفاده کنید.

همچنین بخوانید  اندیکاتور بولینگر باند | استراتژی سودساز در فارکس bollinger band

 

استراتژی معاملاتی فارکس با تحلیل تکنیکال

استراتژی معاملاتی فارکس با تحلیل تکنیکال

نوشتن یک استراتژی معاملاتی خوب به شما کمک می کند میزان سوددهی خود را در بازار افزایش دهید. ورود به معامله پس از تشکیل و کامل شدن الگوهای تحلیل تکنیکال یک روش خوبی برای سود گرفتن است ولی چند نکته وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنید باعث می شود در بازار بتوانید بیشترین میزان سود را تجربه کنید.

1. اول کار فقط یک بازار را یاد بگیرید.

رفتار معامله گرانی که در یورو EUR/USD هستند با رفتار معامله گران و مارکت میکر طلا XAU/USD فرق دارد. پس اینکه شما روانشناسی بازار را یاد بگیرید و هم جزوی از استراتژی معاملاتی تان است. اگر در یورو به خوبی سود می کنید این دلیل نمی شود که بتوانید در طلا هم خوب سود کنید.

حال اگر در ارزدیجیتال توانستید به سود مستمر و خوبی برسید دلیل نمی شود که بتوانید در فارکس به سود مستمر برسید.

اگر معامله گری در فارکس را شروع کردید پس از انتخاب یک بروکر فارکس مطمئن،تمرکزتان را روی یک جفت ارز بگذارید و تنها حرکات یک جفت ارز را زیر نظر بگیرید.

2. ابتدا روند را در بازار پیدا کنید.

پیدا کردن روند ماژور فعلی می تواند کمک کند تا بتوانیم جهت قیمت را در آینده درک کنیم. البته هیچ روندی ابدی نیست ولی در کل برای معامله کردن خوب است.

3. الگوهای قیمتی را تشخیص دهید.

مرحله بعدی پیدا کردن اگلوهای پرایس اکشن در بازار است. اگر میخواهید به راحتی و با چشم این الگوها را در بازار پیدا کنید نیاز به تمرین زیاد دارید.

4. حجم معاملات و نقدینگی را بررسی کنید.

پس از اینکه الگو کامل شد و توسط کندلی در نمودار شکسته شد حجم معاملات را بررسی کنید. در این موقعیت باید حجم معاملات افزایش داشته باشد تا در تله مارکت میکر نیفتید.

5. منتظر تاییدیه پول بک باشید.

گاهی اوقات ممکن است درگیر یک فیک بریک شوید. در چنین مواقعی پس از شکست الگو منتظر بمانید که پول بک در بازار اتفاق بیفتد و سپس وارد معامله شوید.

پولبک توسط مارکت میکر انجام می شود و معامله گرانی را که از روند جا مانده اند را سوار میکند. این فرصت خوبی است که سوار موج شوید.

6. پوزیشن سایزینگ را رعایت کنید.

با استفاده یادگیری پوزیشن سایزینگ و مدیریت سرمایه براساس داده هایی که در دست دارید وارد معامله شوید. پیشنهاد می شود در صورت رسیدن به هدف اول در معامله ، آن معامله را ریسک فری کنید.

7. معامله در بروکر معتبر فارکس

با فرض اینکه شما بهترین معامله را باز کرده اید و میتوانید 1 میلیون دلار سود کنید!

اما اگر صرافی شما رگوله نشده باشد، ریسک تسویه نکردن ، ریسک لیز خوردن قیمت ، ریسک بسته نشدن معامله، ریسک اسپرد بالا و کارمزد زیاد را در پیش دارید. پس قبل از هرچیزی ابتدا یک بروکر فارکس معتبر پیدا کنید.

انواع اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

اندیکاتورها ابزارهای کاربردی در تحلیل تکنیکال هستند که با استفاده از فرمول‌های ریاضی و محاسبات پیچیده، اطلاعاتی مفیدی از نمودار را در اختیار شما قرار می دهند. تریدرهای حرفه ای، از اندیکاتورها برای تولید سیگنال معاملاتی و سیگنال سرمایه گذاری استفاده می کنند. در این مقاله، به معرفی سه نوع از مهم‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال می‌ پردازیم که می‌توان برای تحلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز از آنها استفاده کرد.

1. میانگین متحرک ساده (SMA)

میانگین متحرک ساده (SMA) یکی از متداول‌ ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است که با محاسبه میانگین قیمت در یک بازه زمانی مشخص، روند کلی بازار را نشان می‌ دهد. SMA به شما کمک می‌کند تا جهت حرکت قیمت را در مدت زمان‌های مختلف (کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت) مشاهده کنید و نقاط عطف احتمالی را در نمودار شناسایی نمایید.

2. بولینگر بندز (BB)

بولینگر باندز (BB) اندیکاتوری است که از دو باند در اطراف خط میانگین متحرک تشکیل شده است. این باندها به شما در شناسایی سطوح اشباع خرید (Overbought) و اشباع فروش (Oversold) در بازار کمک می‌کنند.

برای مثال هنگامی که قیمت بیت کوین به بالای باند بالایی بولینگر بندز حرکت می‌کند، نشان‌دهنده اشباع خرید و احتمال وقوع اصلاح قیمت است. در مقابل، زمانی که قیمت بیت کوین به زیر باند پایینی بولینگر بندز حرکت می‌کند، نشان‌دهنده اشباع فروش و احتمال وقوع جهش قیمت است. این یک استراتژی غیرکاربردی و تئوری از استفاده اندیکاتور بولینگر باند در بازارهای مالی است و مبنای خرید و فروش نیست.

3. شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) اندیکاتوری است که سرعت و قدرت حرکت قیمت را در یک بازه زمانی مشخص اندازه‌ گیری می‌کند. RSI به شما کمک می‌ کند تا قدرت خریدار در بازار را شناسایی کنید و نقاط ورود و خروج مناسب از معاملات را بیابید.

اگر به دنبال یادگیری مطالب کاربردی تر از اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال هستید، کانال یوتیوب ای پلنت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این کانال، بخش مجزایی به آموزش اندیکاتورها اختصاص یافته است که در قالب ویدئوهای آموزشی، به معرفی و بررسی انواع اندیکاتورهای پرکاربرد می‌ پردازد. در این بخش که اندیکاتور شناسی نام داره، تریدرهای حرفه ای با تجربه و حرفه ای در بزارا به بررسی و آموزش دقیق نحوه عملکرد هر اندیکاتور، کاربرد آن در تحلیل تکنیکال و نکات مهم مربوط به هر اندیکاتور می‌ پردازند.  من به عنوان یک معامله‌گر فعال در بازارهای مالی، از پلی‌ لیست اندیکاتورشناسی ای پلنت به عنوان منبعی کامل برای یادگیری و ارتقای دانش خود در زمینه تحلیل تکنیکال استفاده می‌ کنم.