Skip links
نمدار کندلی در بازار فارکس

نمودار شمعی چیست | نمودار کندلی و الگوهای کندل استیک

 کندل استیک یا شمعی-ژاپنی نوعی نمودار قیمت است که به شما در پیش‌بینی و تحلیل حرکات آینده قیمت در بازارهای مالی مانند فارکس و بورس کمک می‌کند.

هر شمع در نمودارهای تحلیلی، داستان یک بازه زمانی (مثلاً یک ساعت، یک روز یا یک هفته) را در بازار معاملات روایت می‌کند. بدنه شمع، نبرد خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد. تقریبا 95 درصد از دوره های آموزش فارکس استفاده از نمودار شمعی را پیشنهاد می دهند.

با یادگیری تحلیل تکنیکال و استفاده از کندل استیک، می‌توانید پیش‌بینی‌های دقیق‌تری از حرکات آینده قیمت داشته باشید و معاملات سودآورتر انجام دهید.

یادگیری کندل استیک مانند یادگیری یک زبان جدید است. در ابتدا ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما با تمرین و ممارست می‌توانید به راحتی آن را یاد بگیرید و از آن برای موفقیت در بازار فارکس استفاده کنید.

با ما همراه باشید تا آموزش نمودار شمعی را که جزوی از مسیر تریدر شدن است را باهم سپری کنیم.

کندل چیست؟

کندل استیک یکی از انواع نمودارهای قیمت در بازارهای مالی است. نمودار کندل به شما کمک می‌کند تا قیمت ارزها را در طول زمان بررسی کنید. این نمودار از شمع‌های رنگی تشکیل شده که هر کدام نشان‌دهنده تغییرات قیمت در یک بازه زمانی مشخص (معمولاً یک ساعته، روزانه یا هفتگی) هستند.

کندلها محبوب ترین نوع نمودارهای قیمتی هستند. دلیل این محبوبیت سادگی و دریافت اطلاعات جامع در مورد قیمت در یک نگاه است. کندلهای سبز رنگ نشان از صعود قیمت دارند و کندل های قرمز رنگ نزول و افت قیمت را نشان می دهند. البته این تنظیمات رنگ به صورت پیشفرض است و شما میتوانید به سیاه و سفید یا هر رنگ دیگری که میل بودید تغییر دهید.

همچنین بخوانید  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟ Economic Calendar چه کاربردی دارد؟

اجزای اصلی کندل در نمودار شمعی

اجزای اصلی نمودار کندل استیک

هر شمع نشان‌دهنده تغییرات قیمت یک ارز در یک بازه زمانی مشخص (مثلاً یک ساعت، یک روز یا یک هفته) است. تقریبا همه پلتفرم های آنلاین مثل تریدینگ ویو و نرم افزارهایی که جزو پلتفرم معاملاتی فارکس به حساب می آیند، مثل متاتریدر، از کندل ها و نمودار شمعی پشتیبانی می کنند.

اجزای اصلی یک کندل استیک عبارتند از:

  • بدنه: قسمت رنگی شمع که نشان‌دهنده تفاوت بین قیمت باز و بسته شدن ارز در آن بازه زمانی است.
  • سایه‌ها: خطوطی که از بالا و پایین بدنه شمع امتداد دارند و نشان‌دهنده بالاترین و پایین‌ترین قیمت ارز در آن بازه زمانی هستند.

 

رنگ بدنه شمع نشان‌دهنده جهت حرکت قیمت است.

رنگ سبز نشان می دهد که قیمت در آن بازه زمانی افزایش یافته است.

رنگ قرمز نشان می دهد که قیمت در آن بازه زمانی افت داشته و نزولی بوده است.

اندازه بدنه شمع نشان‌دهنده میزان تغییرات قیمت است. هر چه بدنه بزرگتری داشته باشیم، یعنی تغییرات قیمت زیادتر بوده و هرچی بدنه کوچکتری داشته باشیم یعنی بازار تغییرات قیمت کمتری داشته است.

سایه‌ها نشان‌دهنده حداقل و حداکثر نوسانات قیمت در آن بازه زمانی هستند.

سایه بلند نشان میدهد که نوسانات قیمت و هیجان در بازار زیاد است.در مقابل، سایه کوتاه یعنی نوسانات قیمت و هیجان در بازار کم بوده است.

همچنین بخوانید  خطوط روند: دروازه ورود به دنیای تحلیل تکنیکال 2024

 

انواع کندل در بازار فارکس و الگوهای کندل استیک

الگوهای کندل استیک در فارکس

زمانی که  گروهی از شمع‌ها، در شرایط خاص کنار هم قرار بگیرند یک الگو کندل استیک را تشکیل می دهند. این الگو می تواند نشان از تغییر روند باشد. با شناسایی این الگوها، می‌توانید حرکت قیمت در آینده را پیش‌بینی کنید.

نمودار شمعی چکشی HAMMER

چکش، الگویی قدرتمند در پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال است که معکوس شدن روند و آغاز روند جدید را پیش‌بینی می‌کند.

شکل الگوی چکشی شبیه به یک چکش ایستاده است و دسته آن همان سایه بلند کندل است. سایه باید مخالف روند باشد و طول آن حداقل دوبرابر بدنه باشد. الگوی چکش در انتهای یک روند صعودی یا نزولی تشکیل میشود. اگر چکش در یک منطقه PRZ تشکیل شود، اعتبار خیلی بهتری دارد.

معنی الگوی چکشی یا همان هامر در روند صعودی خستگی فروشندگان و اتمام بازار گاوی و شروع بازار خرسی است. ورود فروشندگان جدید به بازار و آغاز کاهش قیمت جزوی از سیگنال این کندل است. اما باید در نظر داشته باشید که چنین مواقعی حتما الگوی کندل باید در روی یک سطح مقاومت یا حمایت تشکیل شود که نوید بخش تغییر روند باشد. چرا که تشکیل این کندل در وسط روند کاملا بی معنی است و سیگنال خاصی ندارد.

همچنین بخوانید  الگوی پرایس اکشن | 10 الگوی پولساز در فارکس

الگو هارامی صعودی

الگوی پوشاننده صعودی یا هارامی صعودی، در تحلیل تکنیکال، از دو شمع تشکیل شده که نشان‌دهنده قدرت خریداران و احتمال بالای معکوس شدن روند نزولی و آغاز روند صعودی است. در این الگو، شمع دوم که سبز رنگ است، بدنه شمع اول قرمز رنگ را به طور کامل در بر می‌گیرد و در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد.

افزایش حجم معاملات در شمع دوم نشان‌دهنده قدرت خریداران و احتمال تغییر روند است.

برای تایید الگوی پوشاننده صعودی، از سایر الگوهای تحلیل تکنیکال، سطوح حمایت و مقاومت و یا الگوهای پرایس اکشن استفاده کنید.

 

الگو هارامی

الگو نفوذگر

الگوی نفوذگر (Piercing line)، از دو شمع بلند تشکیل شده است، شمع اول قرمز و شمع دوم سبز است.

این الگو زمانی رخ می‌دهد که قیمت پایانی شمع دوم، بالاتر از نصف بدنه‌ی شمع اول باشد.

فاصله بین قیمت پایانی شمع اول و قیمت آغازین شمع دوم، نشان‌دهنده فشار خرید قوی است و احتمال معکوس شدن روند نزولی و آغاز روند صعودی را افزایش می‌دهد.

الگو نفوذی کندل استیک

الگو ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی (Morning star)، در تحلیل تکنیکال، از سه شمع تشکیل شده است. این الگو در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد و احتمال معکوس شدن روند و آغاز روند صعودی را نشان می‌دهد. شمع وسط این الگو که می‌تواند سبز یا قرمز باشد، بدنه کوتاهی دارد و بین دو شمع بلندتر قرمز (اولین شمع) و سبز (سومین شمع) قرار می‌گیرد.شمع سوم باید حداقل 50% بدنه شمع اول را رد کند.

الگو ستاره صبحگاهی

الگو سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید (Three white soldier)، از سه شمع سبز رنگ تشکیل شده و نشان‌دهنده قدرت خریداران و احتمال بالای معکوس شدن روند نزولی و آغاز روند صعودی است. در این الگو، سایه‌ها کوتاه هستند و قیمت آغازین هر شمع، بالاتر از قیمت پایانی شمع قبل قرار دارد.

الگوهای نزولی در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرند و نشان‌دهنده احتمال نزولی شدن روند و شروع فروش توسط معامله‌گران هستند. به همین شکل الگوهای صعودی نیز در انتهای یک روند نزولی شکل می گیرند.

الگو سه سرباز سفید

الگو هنگینگ (مرد آویز شده)

الگوی مرد حلق آویز (Hanging man)، شبیه به الگوی چکش است، با این تفاوت که در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد.

این الگو نشان می‌دهد که پس از یک دوره صعودی، فشار فروشندگان افزایش یافته و احتمال معکوس شدن روند و آغاز روند نزولی وجود دارد.

در این الگو بدنه شمع کوتاه‌تر از سایه آن است.

همچنین سایه پایین نشان‌دهنده فشار فروشندگان در طول روز است.

عدم توانایی گاوها در حفظ قیمت در سطوح بالا، احتمال نزولی شدن روند را افزایش می‌دهد.

الگو کندل استیک مرد آویز شده یا هنگینگ من

الگو ستاره دنباله دار

الگوی ستاره دنباله‌دار (Shooting star)، شبیه به الگو چکش است، ولی در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد و احتمال نزولی شدن روند را نشان می‌دهد.

بسیاری از معامله‌گران با دیدن این الگو، منتظر نشانه‌های تأییدی دیگر برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش می‌مانند.

اگر در یک روند صعودی قرار داشنید و در یک ناحیه PRZ  الگو ستاره دنباله دار را مشاهده کردید، و بعد از آن یک کندل قوی قرمز رنگ تشکیل شد،  بازگشت روند آغاز شده و روند نزولی شروع شده است.

همچنین بخوانید  اندیکاتور بولینگر باند | استراتژی سودساز در فارکس bollinger band

الگو ستاره دنباله دار

الگو دوجی : تردید در بازار

همانطور که در تصویر می‌بینید، شمع دوجی بدنه‌ای بسیار کوچک دارد، اما سایه‌های (فیتیله‌های) آن به نسبت بدنه بسیار بلند هستند. این الگو نشان‌دهنده تردید و عدم قطعیت در بازار است.

قیمت پایانی و قیمت آغازین شمع تقریباً برابر هستند. الگو کندل دوجی نشان می دهد که خریداران و فروشندگان در حال کشمکش برای تعیین قیمت هستند.

بهترین کار در زمان مشاهده شمع دوجی صبر کردن و مشاهده حرکت بعدی بازار است. معامله نکردن تا مشخص شدن روند بازار بسیار حائز اهمیت است.  این الگو مانند چراغ قرمز در راهنمایی و رانندگی می ماند و به معامله گران اشاره می کند که دست از معامله کردن بردارند تا مشخص شود قدرت فروشندگان بیشتر است یا قدرت خریداران.

الگو دوجی

الگو اسپینیگ تاپ

الگوی اسپینینگ تاپ (Spinning Top)، با بدنه‌ای کوچک و سایه‌های بلند، نشان‌دهنده تردید و عدم قطعیت در بازار و تعادل بین خریداران و فروشندگان است.

الگو اسپینینگ تاپ

همچنین بخوانید  آموزش پرایس اکشن به زبان ساده در 2024

آنچه در مقاله نمودار شمعی خواندیم

در این مقاله، به بررسی مفهوم شمع ها، انواع آن و اجزای اصلی آن پرداختیم. کندل‌ها ابزاری بصری و قدرتمند در تحلیل تکنیکال هستند که اطلاعات قیمتی ارزشمندی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. با استفاده از آنها، می‌توان روندهای بازار را شناسایی کرد، نقاط ورود و خروج مناسب را تعیین کرد و از الگوهای کندل استیک برای پیش‌بینی حرکات آینده قیمت استفاده کرد.

شمعها به تنهایی نمی‌توانند تضمینی برای موفقیت در معاملات باشند. برای استفاده صحیح از شمع ها، باید به سایر عوامل تکنیکال و بنیادی نیز توجه کرد. استفاده از بروکر فارکس معتبر، قیمت واقعی و دستکاری نشده کندل ها به همراه شکل واقعی آن ها را به شما نشان می دهد. مطمئن شوید از بروکر فارکسی خدمات میگیرید که رگوله شده باشد.

Leave a comment