Skip links
جفت ارزها در فارکس

جفت ارز چیست؟ انواع جفت ارز در فارکس

جفت ارز Currency Pair در فارکس، ترکیبی از 2 ارز 2 کشور مختلف است که ارزش یکی در برابر دیگری سنجیده می‌شود. برای مثال، EUR/USD بیانگر ارزش یورو اروپا در برابر دلار آمریکا است.

چرا شناخت جفت ارزها برای تریدرها حیاتی است؟ همانطور که در معاملات روزمره، قیمت کالاها را با واحد پول مقایسه می‌کنیم، در فارکس نیز ارزش هر ارز با ارز دیگر مقایسه می‌شود.

در واقع، شما در فارکس ارز نمی‌خرید، بلکه ارزها را مبادله می‌کنید. برای مثال، اگر EUR/USD را بخرید، به این معنی است که یورو را با دلار آمریکا مبادله کرده‌اید.

اهمیت شناخت جفت ارز به اینجا ختم نمی‌شود. هر کدام، ویژگی‌ها و نوسانات منحصر به فرد خود را دارد. برخی از آنها، مانند EUR/USD، به دلیل حجم معاملات بالا، نقدینگی و نوسانات مناسب، برای تریدرهای تازه‌کار مناسب‌تر هستند. در مقابل، جفت ارز با حجم معاملات پایین، ریسک و نوسانات بیشتری دارند و برای تریدرهای باتجربه تر مناسبند.

در ادامه این مطلب، به بررسی عمیق‌تر Currency Pair می‌پردازیم. به طور مفصل به معرفی انواع Currency Pair، ویژگی‌ها و نوسانات هر کدام، و همچنین استراتژی‌های مناسب برای معامله هرکدام به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. با شناخت دقیق این موارد و انتخاب مناسب، می‌توانید گامی مهم در جهت تریدر شدن بردارید.

همچنین بخوانید  ترید بدون سرمایه:0 تا 100 کسب درآمد بالا از ترید بدون سرمایه

جفت ارزهای فارکس

جفت ارز، مفهومی بنیادی در بازارهای مالی، به ترکیبی از دو ارز مختلف اطلاق می‌شود که ارزش یکی در برابر دیگری سنجیده می‌شود. این مفهوم، پایه و اساس معاملات در بازار فارکس (بازار تبادل ارزهای خارجی) و بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

زمانی که یک بروکر فارکس از تعداد بالایی ارز پشتیبانی می کند، در واقع معامله مستقیم ارزها را بدون تبدیل به یک ارز وسط امکان پدیر می کند.

ارزش هر ارز با ارز دیگر مقایسه و سنجیده می شود.

جفت ارز از 2 جز تشکیل شده است. ارز پایه و ارز ثانویه.

ارز پایه به عنوان مبنای معامله در نظر گرفته می شود. ارز ثانویه ارزی است که ارزش آن در برابر ارز پایه سنجیده می شود. همچنین ارز پایه و ثانویه با علامت / از هم جدا می شوند.

نرخ مبادله Currency Pair، بیانگر تعداد واحدهای ارز ثانویه است که برای خرید یک واحد ارز پایه باید پرداخت شود.

برای مثال نرخ تبدیل یورو به دلار امریکا 1.2 است. یعنی برای خرید 1000 یورو(EUR) باید حدود 1200 دلار(USD) پرداخت کنید.

نه تنها در بازار فارکس، بلکه در بازار کریپتو هم مورد استفاده قرار میگیرند. برخی ارز مهمترین ارزها را در فارکس و کریپتو در فهرست پایین مشاهده می کنید.

  • بازار فارکس: EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، AUD/USD، CHF/USD
  • بازار ارزهای دیجیتال: BTC/USD، ETH/USD، BNB/USD، XRP/USD، ADA/USD
همچنین بخوانید  پیپ (Pip) و پیپت در فارکس چیست؟

معامله جفت ارز در فارکس

معامله جفت ارز در فارکس

همانطور که گفته شد، در بازار فارکس، معاملات بر پایه جفت ارزها انجام می‌شود. به عبارت دیگر، معامله‌گران از نوسانات قیمت دو ارز در برابر یکدیگر سود می‌برند.

مکانیزم معامله ارزها به این شکل است که زمانی که شا معامله BUY یا خرید را در انجام می دهید، ارز پایه را خریداری کرده و ارز ثانویه را فروخته اید.

برای مثال در زمانی که EUR/USD را خرید می کنید، شما یوررو  که همان ارز پایه است را می خرید و دلار آمریکا که همان ارز ثانویه است را می فروشید. پیش بینی شما این است که یورو در برابر دلار آمریکا، قوی خواهد شد.

در نقطه مقابل زمانی که جفت ارز را می فروشید یا معامله SELL باز می کنید، در این حالت ارز پایه را فروخته اید و ارز ثانویه را خریداری کرده اید.

برای مثال زمانی که شما معامله SELL یا فروش را در EUR/USD انجام می دهید، یورو که ارز پایه است را می فروشید و دلار که ارز ثانویه است را خریداری می کنید. پیش بینی شما در این معامله، کاهش ارزش یورو و ضعیف شدن یورو در برابر دلار آمریکا است.

همچنین بخوانید  بازار دو طرفه چیست؟ کسب سود در بازار نزولی و صعودی

تاثیر عوامل اقتصادی بر قیمت جفت ارزها در فارکس

برخی عوامل اقتصادی مهم که در پایین اشاره می شود، تاثیر مستقیمی بر قیمت ارز آن کشور دارند.

نرخ بهره

زمانی که افزایش نرخ بهره در یک کشور اتفاق می افتد، ارزش ارز آن کشور افزایش می یابد. مانند افزایش نرخ بهره چند ساله اخیر آمریکا در زمان ریاست جمهوری بایدن.

رشد اقتصادی

زمانی رشد اقتصادی یک کشور قوی باشد، تقاضا برای ارز آن کشور افزایش پیدا کدره و به همین دلیل ارز آن کشور در مقابل دیگر کشورها قوی می شود.

تولید ناخالص داخلی | GDP

GDP به زبان ساده به معنای قدرت خرید مردم آن کشور است. زمانی که GDP یا افزایش می یابد، یعنی قدرت خرید مردم افزایش پیدا کرده است.

این مورد نشان از افزایش قدرت اقتصادی یک کشور است که می تواند باعث افزایش تقاضا برای ارز آن کشور شود.

عوامل سیاسی

ثبات سیاسی، جنگ، شورش، موارد امنیتی یک کشور می تواند به افزایش اعتماد به ارز کشور و افزایش تقاضا و قیمت آن ارز شود.

عوامل روانی

اخبار و شایعات می توانند بر تصمیمات معامله گران تاثیر بگذارد. در همین راستا تصمیمات معامله گران، احساسات و ترس و طمع آنها بر روی نرخ ارزها در فارکس تاثیر گذار است.

همچنین بخوانید  درآمد فارکس از ایران | میلیاردر شدن با فارکس در ایران

انواع جفت ارز در فارکس

انواع جفت ارز در فارکس

جفت ارزها براساس حجم معاملات و میزان نقد شوندگی به 3 دسته جفت ارزهای اصلی، کراس و اگزوتیک تقسیم می شوند.

جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس، شامل پرکاربردترین ارزهای جهان هستند. یک طرف این نمادها، دلار آمریکا می باشد.

 این ارزها به دلیل تقاضای زیاد، نقدشوندگی بالایی دارند.

به دلیل حجم بالای معاملات، نوسانات قیمت در این Currency Pair نسبتاً کم است.

نوسانات کم، ریسک معاملات را در این Currency Pair کاهش می‌دهد.

به دلیل ریسک کم، اینCurrency Pair برای معامله‌گران مبتدی مناسب هستند.

محبوب ترین جفت ارز بازار EUR/USD می باشد که بیشترین نقدینگی، کمترین اسپرد را در بازار دارد. EUR/USD نوسانات منطفی دارد و برای تحلیل تکنیکال، تحلیل پذیر تر از ارزهای دیگر است.

جفت ارزهای کراس

جفت ارزهای کراس یا فرعی شامل ارزهای پرکاربرد جهان، به جز دلار آمریکا است.

تنوع ارزهای کراس در بازار بیشتر است. حجم معاملات و نقدینگی نمادهای کراس بالا است اما نسبت به نمادهای اصلی پایین تر است.

نوسانات ارز کراس بیشتر از نمادهای اصلی است و ریسک بیشتری برای معامله کردن دارند ارزهایی مانند EUR/CHF و EUR/GBP.

جفت ارزهای اگزوتیک و مینور

جفت ارزهای اگزوتیک یا عجیب، شامل ارزهای کشورهای در حال توسعه و ناشناخته در کنار دلار آمریکا هستند.

متاسفانه هرکسی نمیتواند در این نمادها معامله کند. به این دلیل که، تعداد کم تریدرها، حجم معاملات را بسیار کاهش میدهد. در نتیجه نقدشوندگی بسیار پایین آمده و  اسپرد بسیار بالا می رود.

ریسک معاملات نمادهای اگزوتیک بالاتر از نمادهای اصلی و کراس است.

نمادهای اگزوتیک به معامله گران با تجربه و با دانش کافی و توانایی مدیریت ریسک بالا نیاز دارد.

اگر در مسیر تریدر شدن ، درحال حاظر مبتدی هستید، از معامله ارزهای اگزوتیک خودداری کنید.

همچنین بخوانید  چگونه یک تریدر حرفه ای شویم؟ 0 تا 100 تریدر حرفه ای شدن

مهمترین جفت ارز در فارکس

مهمترین جفت ارز در فارکس

تعداد جفت ارزها در بازار فارکس بی شمار است. در واقع هر ارز را می‌توان با هر ارز دیگری جفت کرد.

180 ارز رایج در جهان وجود دارد که به طور بالقوه می‌توان از آنها 32400 جفت ارز مختلف ساخت.

به همین خاطر انتخاب Currency Pair مناسب برای معامله در بازار فارکس یکی از مهم‌ترین گام‌ها در مسیر تریدر شدن است.

عوامل مختلفی در انتخاب جفت ارز مناسب دخیل هستند که از جمله می‌توان به میزان سرمایه، میزان ریسک پذیری و سبک معاملاتی تریدر اشاره کرد.

جفت ارزهای اصلی فارکس شامل ارزهای پرکاربرد جهان مانند دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار استرالیا هستند. این دسته از Currency Pair به دلیل حجم معاملات بالا، نقدشوندگی و اسپرد پایین برای تمام معامله‌گران به ویژه مبتدیان مناسب هستند.

EUR/USD

یورو به دلار آمریکا پرمعامله‌ترین نماد در بازار فارکس است. این نماد بیش از 23 درصد حجم معاملات بازار فارکس را تشکیل می‌دهد. اسپرد پایین و نقدشوندگی بالا از ویژگی‌های اصلی این EUR/USD  است.

USD/JPY

دلار آمریکا به ین ژاپن دومین ارز بازار است. این Currency Pair اهرم متوسطی دارد و نوسانات آن نسبت به یورو به دلار بیشتر است.

GBP/USD

پوند انگلیس به دلار آمریکا دارای نوسانات و مارجین بالاتری است. این Currency Pairمعمولا برای معامله‌گران حرفه‌ای مناسب است.

USD/CHF

دلار آمریکا به فرانک سوئیس نوسانات کم و اهرم متوسطی دارد.

AUD/USD

دلار استرالیا به دلار آمریکا مانند پوند انگلیس به دلار است. مارجین و نوسانات معمولی در بازار دارد.

USD/CAD

دلار آمریکا به دلار کانادا نوسانات و اهرم متوسطی دارد.

همچنین بخوانید  بروکر چیست؟ مفهوم بروکر فارکس

سخن پایانی | آنچه در جفت ارز در فارکس خواندیم

جفت ارز در فارکس، ترکیبی از دو ارز است که ارزش یکی در برابر دیگری سنجیده می‌شود. شناخت جفت ارزها برای تریدرها حیاتی است جرا که پایه و اساس معاملات در فارکس و بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند. انتخاب Currency Pair برای معامله در بازار فارکس یکی از مهم‌ترین گام‌ها در مسیر تریدر شدن است.

عواملی مانند میزان سرمایه، میزان ریسک پذیری و سبک معاملاتی تریدر در انتخاب جفت ارز مناسب دخیل هستند.
ارزش هر ارز با ارز دیگر مقایسه و سنجیده می‌شود.

هر جفت ارز، ویژگی‌ها و نوسانات منحصر به فرد خود را دارد.

ارزهای اصلی، شامل پرکاربردترین ارزهای جهان مانند دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار استرالیا هستند. این جفت ارزها برای تمام معامله‌گران به ویژه مبتدیان مناسب هستند.

ارزهای کراس شامل ارزهای پرکاربرد جهان به جز دلار آمریکا است. تنوع این جفت نمادها بیشتر است، اما نقدشوندگی کمتر و نوسانات بیشتری  نسبت به ارزهای اصلی دارند.

Currency Pair اگزوتیک شامل ارزهای کشورهای در حال توسعه و ناشناخته در کنار دلار آمریکا هستند. نقدشوندگی پایین، اسپرد بالا، ریسک معاملات بالا از جمله معایب این ارزها هستند.

یورو به دلار امریکا EUR/USD اولین ارز بازار از لحاظ حجم معاملات است. این ارز حدود 23 درصد حجم معاملات بازار را در دست دارد.

USD/JPY دلار امریکا به ین ژاپن دومین ارز برتر فارکس از نظر حجم معاملات است که نقدینگی کمتر و اسپرد بیشتری نسبت به یورو به دلار دارد.

انتخاب یک بروکر امن مثل ای پلنت بروکر که ارزهای کراس و اصلی را پشتیبانی کند، جزو اولین پله های موفقیت در مسیر تریدر شدن در بازار فارکس است.

Leave a comment